четвер, 9 листопада 2017 р.

День української писемності та мови


День української мови

“Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування ”
                                                                                                      Панас Мирний
     День   української   писемності та  мови   відзначають  9  листопада. Це свято  було встановлено указом президента  України в 1997  році і  відзначається  щороку на честь українського   літописця   Нестора –  послідовника   творців   слов’янської   писемності Кирила та  Мефодія.   Дослідники   вважають,   що   саме   з   преподобного   Нестора-Літописця і починається писемна українська мова.
   
    Мова -  найбільший   скарб   будь-якого   народу.   Тисячоліттями,  віками,  роками плекала її  земля  предків,  передавала  з  покоління  в  покоління,  вкладаючи  дедалі більше народну душу і водночас формуючи  її.  Досвід  людства  упродовж  тисячоліть переконливо доводить, що  занепад  мови –  це  зникнення  нації.  Якщо  ж  мова  стає необхідною     і     вживається     насамперед     національною      елітою   –    сильною високорозвиненою стає нація і держава.

Шануймо рідне слово

Одна вона у нас така –
Уся співуча і дзвінка,
Уся плакуча і гримуча,
Хоч без лаврового вінка.
                  Т. Шевченко
   З нагоди Дня української писемності та мови в Ганно-Опанлинському НВК І-ІІІ ст. відбулося свято «Шануймо рідне слово – українську нашу мову», яке підготувала і провела з учнями 8 класу вчитель української мови та літератури Каменська Л.В. 
   Метою заходу було сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання шанобливого ставлення до історії, культури і традицій українського народу. Усі присутні із захопленням чекали на початок. 
     Захід розпочали ведучі ( Костиря Дарина та Шкляєв Денис), які розповіли про становлення цього свята, актуальність його сьогодні, про життя і діяльність Преподобного Нестора Літописця, пригадали найсумніші дати в історії нашої мови. Восьмикласникам було показано електронну презентацію " 9 листопада - День української писемності та мови".
    Це свято дало можливість усвідомити всім, що ми – справжні українці, які поважають свою рідну мову, шанують свій рідний край – Україну, розмовляємо рідною українською мовою. А мова у нас красива й багата, мелодійна й щира, як і душа українського народу.
     Напередодні свята, 8 листопада,  делеговані учні  5-11 класів долучилися до шкільного етапу Міжнародного конкуру знавців рідної мови імені Петра Яцика у кабінеті української мови та літератури, де зосереджено виконували завдання.
    Ще Вольтер писав, що всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя. Людина, яка втратила свою мову, – неповноцінна, вона другорядна в порівнянні з носієм рідної мови.

ШАНУЙМО НАШУ МОВУ –
мову Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Олеся Гончара, Павла Загребельного, Ліни Костенко... Розмовляймо нею.



ЛЕСИН ВІНОЧОК

              ДО 150-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕТЕСИ, ГРОМАДСЬКОГО ДІЯЧА ЛЕСІ УКРАЇНКИ Є люди, як свічки, - з горають, відходят...